Наскільки широкі повноваження охоронця супермаркету/магазину?

Одного разу, під час проходження повз магнітну рамку у одного з покупців пролунав відповідний сигнал, що повідомив охоронцям супермаркету про можливість потенційної крадіжки, як стало відомо уже пізніше стався певний збій саме у роботі системи супермаркету і товар, який був обраний відповідав зазначеній позиції в чеку. Тобто, товар був оплачений – все було добре. Слід зазначити, що відразу до покупця підійшов охоронець і як на мене, безпідставно почав погрожувати, при цьому навіть не надавши можливості пояснити ситуацію намагався провести огляд речей підозрюючи у ще якійсь крадіжці. 

Найбільше обурює той факт, що представник охорони супермаркету не підбирав слів, тиснув  психологічно, здавалося, що й до фізичного примусу виконання його наказу не далеко. Розібравшись в цій ситуації, здавалося, що на цьому інцидент можна було б вважати вичерпаним, але після цього охоронець уявив себе кимось вищим як звичайним працівником супермаркету – він змушував показувати йому чек та усі покупки. 

 

 

Какие права охранника магазина

Когось напевно така ситуація зовсім не торкнулась і йому не цікава, але той не зможе не погодитись, що це і зіпсований настрій і втрачений настрій, адже люди які працюють охоронниками інколи захоплюються в своїй роботі і для них нема перешкод у виконанні своїх посадових обов’язків, часто уявляючи себе працівниками правоохоронних органів. 
 
Чи можливо уникнути такої неприємної ситуації? Відповідь – так! Але для цього необхідно вивчити загальні норми законодавства та при нагоді спокійно та обґрунтовано пояснити свої права, однозначно не забуваючи і про обов’язки.
 
Все ж таки, хто ж такий охоронник в супермаркеті – це найманий працівник, що числиться в штаті магазину (супермаркету), а отже, керується своєю посадовою інструкцією, яка у свою чергу не має суперечити чинному законодавству України. 
 

Безперечно, що посада охоронника передбачає наділення його як правами так і обов’язками. В типових формах таких інструкцій зазвичай йдеться про те, що охоронник повинен попереджати та припиняти правопорушення на об’єкті який він охороняє, затримувати осіб, які намагаються незаконно заволодіти матеріальними цінностями супермаркету, в загальному, здійснює необхідні заходи пов’язані з охороною.

 
Охоронець має мати при собі документи, що засвідчують його службове становище (бейджик, посвідчення, тощо), а на одязі ознаки належності його до суб’єкта охоронної діяльності.
 
Щодо порядку огляду речей покупця, то охорона магазину не має права самовільно проводити обшук. 
 
Навіть якщо той чи інший охоронець помітив крадіжку, перш за все він повинен викликати поліцію. До появи поліції, охорона може лише оглянути речі.  
 
Охоронці супермаркету можуть лише попросити пред’явити те, що знаходиться в особи в кишенях (пакеті, сумці, особистих речах тощо). Це є лише прохання, а не їхній наказ. У той же час, особа, до якої звернувся охоронець, на свій власний розсуд, має право не погодитись показувати свої речі.
 
Огляд повинен здійснюватися в присутності двох свідків. І головне огляд сумок та кишень може бути здійснений лише при добровільній згоді покупця. Якщо когось підозрюють у крадіжці, а той в свою чергу відмовляється показати наявні речі, то огляд речей може здійснити тільки поліція, і ніхто інший.
 
Також пересічному покупцю, що опинився в такій ситуації варто пам’ятати, що працівники охорони в супермаркеті у не мають права вилучати телефони або якимось іншим чином обмежувати вас у праві зателефонувати будь куди. 
 
А якщо охоронець вимагатиме від вас пройти у кімнату для охорони – це обов’язково повинна бути ваша добровільна згода. До приїзду поліції будь хто з працівників супермаркету не має права заводити покупця в будь-яке інше приміщення. Єдине, що можуть зробити адміністрація супермаркету, в тому числі охоронці можуть зробити – це проконтролювати, щоб покупець залишався на місці ймовірного вчинення крадіжки до приїзду поліції.
 
Підозрюючи вас у крадіжці охоронці супермаркету ні в якому разі не можуть застосовувати щодо вас силові методи, крім випадків коли ви явно, відкрито посягайте на права інших людей, в такому випадку будь яка особа в тому числі охоронець, можуть застосувати до вас силу з метою зупинення правопорушення.
 
Якщо ви опинившись в такій ситуації впевнені у своїй правоті та в тому, що ви не винні, а охорона наполягає на факті крадіжки, найкращий варіант самому викликати поліцію і написати скаргу на дії охорони. 
 
А якщо ви вважаєте, що вас безпідставно затримали і це спричинило для вас негативні наслідки то в українському законодавстві передбачена відповідальність за таке незаконне затримання.
 
Коли у відвідувача супермаркету з’являються сумніви щодо не толерантного ставлення охоронців, тоді можна написати відповідну заяву до адміністрації торгового закладу, або ж звернутися безпосередньо до інспекції з прав захисту споживачів.
 
Якщо у когось після прочитання цієї статті виникає питання: «А навіщо ж тоді охорона в торгових закладах, якщо їхні права обмежені?» 
 

Насамперед, охоронці в супермаркеті слідкують за порядком, вони можуть заборонити входити або навіть вивести з магазину покупців які перебувають в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, порушують громадський порядок, при цьому це супроводжується обов’язковим викликом поліції для фіксування події.

 

Коли охоронник має право викликати поліцію?

Наскільки широкі повноваження охоронця супермаркету/магазину? изображение 1

Комментарии 0

Дать задание юристам

Наверх