Дізнайтесь більше про ЮрХаб
Ще більше клієнтів
з профілем Pro
Standart
  • Кількість пропозицій на замовлення в день
    3
  • Покращений профіль та виділення у каталозі Юристів
  • Підвищений рейтинг
  • Кількість спеціалізацій у профілі
    4
  • Ліміт на завантаження документів
    1шт/день

Спадщина. Поняття спадщини.

З давніх часів і до сьогодні питання про те, що залишається після смерті померлого власника, кому воно має перейти, в якому порядку і в якому обсязі, є одним з найважливіших у сучасній правовій системі, оскільки стосується суспільства, держави і кожної людини, а також її власних інтересів. Система спадкового права є однією з найважливіших у сучасній правовій системі. Його важливість зумовлена тим, що предметом спадкування є насамперед майнові права. 

  

Спадкування — це передача майна іншій особі після смерті власника.

 

Власник майна після смерті називається спадкодавцем. Особа, до якої переходить майно після смерті власника, називається спадкоємцем.

 

Майно, яке залишається після смерті власника, називається спадковим майном або спадщиною. Важливо зазначити, що спадщина складається з прав та обов'язків спадкодавця, тобто якщо у спадкодавця були борги (наприклад, невиплачені кредити) на дату його смерті, то до спадщини увійдуть і вони. Спадкоємці можуть прийняти таку спадщину або відмовитися від неї.

  

Днем відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а оголошення його померлим набирає чинності після винесення відповідного рішення суду (стаття 525 Цивільного кодексу України). З цього моменту спадкоємці можуть прийняти спадщину або відмовитися від неї. Цивільний кодекс передбачає строк у шість місяців протягом яких спадкоємці повинні звернутися до нотаріуса для врегулювання подальших питань спадкування.

 

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця або, якщо воно невідоме, місцезнаходження майна або його основної частини. Спадкоємець, який бажає отримати спадщину, повинен звернутися із заявою до нотаріуса за місцем постійного проживання спадкодавця.

  

Цивільний кодекс передбачає дві підстави для спадкування: спадкування за законом і спадкування за заповітом.

 

Спадкування за законом можливе, якщо немає заповіту, заповіт визнано недійсним, спадкоємці, зазначені в заповіті, померли до відкриття спадщини або вони відмовилися від спадщини.

 

Якщо немає спадкоємців за законом чи за заповітом, жоден із спадкоємців не прийняв спадщину, всі спадкоємці позбавлені спадкодавцем права на спадкування, майно померлого переходить до держави за правом спадкування.

 

Приватний нотаріус або нотаріальна контора за місцем відкриття спадщини видає свідоцтво про право на спадщину спадкоємцям, які отримують спадщину за заповітом або за законом. Свідоцтво видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини і не має терміну дії.

 

Слід зазначити, що оформлення спадщини є складною і досить тривалою процедурою, яка вимагає від спадкоємців витрат грошей, часу і терпіння.

  

Потрібна допомога з документацією? Наші юристи підготують для вас документи в найкоротші терміни!

Інші питання з цього розділу

Догори