Дізнайтесь більше про ЮрХаб
Ще більше клієнтів
з профілем Pro
Standart
  • Кількість пропозицій на замовлення в день
    3
  • Покращений профіль та виділення у каталозі Юристів
  • Підвищений рейтинг
  • Кількість спеціалізацій у профілі
    4
  • Ліміт на завантаження документів
    1шт/день

Виїзд за кордон. Документи для виїзду дитини.

Слід зазначити, що в Україні основні підходи до реалізації права дітей на виїзд за межі України останнім часом зазнали значних змін. Існують певні правила перетину кордонів України дітьми: Конституція України від 28 червня 1996 року, а саме стаття 33, гарантує свободу пересування, вільний вибір місця проживання та право вільно залишати територію України всім особам, які на законних підставах перебувають на території України.

  
Українське законодавство встановлює вимоги до оформлення виїзду дітей за кордон. 

 

Наприклад, стаття 313 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа, яка досягла 16 років, має право вільно виїжджати з України за власним бажанням. Особи, які не досягли 16 років, мають право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників і лише в супроводі особи, уповноваженої батьками або піклувальниками.

  

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», якщо неповнолітня особа виїжджає за кордон самостійно, проїзний документ оформлюється на підставі нотаріально засвідченої заяви батьків або законного представника. Заява повинна містити інформацію про дитину та про відсутність обставин, що обмежують право дитини на виїзд за кордон відповідно до цього закону (тільки для дітей віком від 14 до 18 років). За відсутності згоди одного з батьків неповнолітній громадянин України може бути допущений до виїзду за кордон на підставі рішення суду. Діти віком від 14 до 18 років можуть виїхати з України на постійне місце проживання лише за згоди двох батьків, яка має бути нотаріально засвідчена в письмовій формі. 

 
Правила перетинання державного кордону громадянами України затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року, передбачають, що громадяни, які не досягли 16-річного віку, можуть перетинати державний кордон лише за згодою батьків (усиновлювачів) і в супроводі батьків або осіб, які їх замінюють, та досягли на момент виїзду з України 18-річного віку. Це передбачено законом.
  

Громадяни, які не досягли 16-річного віку, можуть виїжджати з України в супроводі одного з батьків або особи, уповноваженої одним з батьків:

1) якщо другий з батьків не присутній на пункті пропуску, необхідно отримати нотаріальну згоду, в якій має бути зазначена держава призначення та тривалість перебування в цій державі.

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків, якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску або якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
  

Нотаріально завірена згода другого з батьків не потрібна, якщо надані наступні документи або їх нотаріально завірені копії: свідоцтво про смерть одного з батьків; рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав; рішення суду про визнання одного з батьків безвісно відсутнім; рішення суду про визнання одного з батьків недієздатним; рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері) 

Як оформити таку згоду? 

Згода батьків (усиновлювачів) або опікунів на виїзд дитини за кордон має бути оформлена у вигляді заяви, а справжність підписів батьків (усиновлювачів) або опікунів на такій заяві має бути нотаріально засвідчена. Такі заяви повинні бути нотаріально завірені за спеціальною формою.
  
Батьки повинні звернутися до нотаріуса особисто, взявши з собою паспорт, ідентифікаційний код та свідоцтво про народження дитини. Якщо це можливо, вони також можуть надати копії документів особи, яка супроводжує їх під час подорожі за кордон.
 
Так, стаття 78 Закону України «Про нотаріат» передбачає, що нотаріус засвідчує справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить закону, не має правочинного характеру і не містить відомостей, що ображають честь і гідність особи. Коли нотаріус засвідчує справжність підпису, він не засвідчує факти, викладені в документі, а лише підтверджує, що підпис зроблено конкретною особою. 

 

Потрібна допомога з оформленням документу? Звертайтесь до наших юристів

Інші питання з цього розділу

Догори